niedziela, 15 maja 2011

Białe szparagi z masełkiem i cytryną


Uwielbiam szparagi. Białe, zielone-są jednym z moich ulubionych warzyw. Ich sezon jest bardzo krótki, dlatego warto o nich pamiętać- dodając je do różnych potraw-sałatek, zupy czy jako główny punkt programu. Warto wiedzieć o tym, iż jako źródło wielu cennych składników odżywczych (m.in kwasu foliowego,fosforu,błonnika, potasu czy cynku), są bardzo zdrowe. Stymulują  pracę nerek, regulują gospodarkę wodną organizmu, są również wskazane dla osób na diecie, gdyż energia uwalnia się z nich bardzo powoli co sprzyja stabilizowaniu się poziomu cukru, powstrzymując tym samym uczucie głodu. Jedzmy je więc póki możemy!:)
U mnie zamiast tartej bułki, czy sosu holenderskiego-w lekkiej postaci, z odrobina masełka i kroplą cytryny:)

Białe szparagi z masełkiem i cytryną


 Składniki:

pęczek białych szparagów
2 łyżki masła
ok 1,5-2 łyżek cytryny
sól
świeżo mielony pieprz
ew. koper

Przygotowanie:

Szparagi umyć i bardzo dokładnie obrać-zawsze od góry (tuż pod główką) na dół. Obciąć zdrewniałe końce. W garnku zagotować wodę z łyżeczką soli. (Szparagi powinno się gotować w wysokim garnku-w pozycji pionowej-jednak bez specjalnego garnka z sitem jest to niemożliwe-przynajmniej w moim przypadku) Gotować ok 10-15 minut w zależności od grubości. Szparagi muszą być miękkie, ale nie mogą być rozgotowane.
Wyciągnąć ugotowane, odsączone z wody na półmisek i roztopić na nich masełko. Pokropić cytryną, a następnie delikatnie posolić i popieprzyć-świeżo mielonym pieprzem.
Można także posypać koperkiem:)
Smacznego!

 

1 komentarz: